Jaguar E-type

Dzieło sztuki na czterech kołach.

większa wersja

Jaguar E-type to z pewnością jeden z najładniejszych samochodów sportowych wszech czasów. Myślę, że większość fanów klasycznej motoryzacji zgodzi się z tym stwierdzeniem. Nadwozie E-type'a ma w sobie po prostu to coś, co można określić jako "motoryzacyjny seksapil". Dzięki niemu ten samochód urósł w oczach fanów marki (i nie tylko) do rangi dzieła sztuki na czterech kołach.

Warto podkreślić, że w 1996 r. Museum of Modern Art w Nowym Jorku włączyło E-type'a do swojej ekspozycji motoryzacyjnej (link). Z kolei w 2008 r. brytyjska gazeta "The Telegraph" uznała E-type'a za numer jeden na liście stu najładniejszych samochodów (link).

Jaguary E-type były produkowane w latach 1961–1974. W tym okresie występowały trzy generacje typu E, a więc Mark I, II i III, zarówno w wersjach coupé, jak i kabriolet. Na początku czerwca br. E-type coupé Mark III z 1971 r., a więc egzemplarz uzbrojony w silnik V12 o pojemności 5,3 l pod maską, znalazł się przed moim obiektywem. Prezentowany egzemplarz jest wersją przeznaczoną na rynek w Stanach Zjednoczonych. Poniżej przedstawiam kilka zdjęć legendarnego "kota".


większa wersja

większa wersja

większa wersja

Zobacz również: Goodyear - konferencja


większa wersja

większa wersja

większa wersja

większa wersja

większa wersja

większa wersja

większa wersja

większa wersja

większa wersja

większa wersja

Zachęcam również do lektury artykułu Piotra Wereszczyńskiego o Jaguarze F-type coupé pod tym adresem.

Autor: Paweł Skrzypczyński PESfoto

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Blogi:

Skorpion w akcji Classic Auto - 50 lat Porsche 911 Jak w raju - Classic Remise Berlin Giełda klasyków: 100 lat sztuki na 4 kołach Motoryzacja na czarno-biało Holandia motoryzacyjnie Porsche Boxster (986) Jak można fotografować samochody? Praga '13 Trójmiasto klasycznie Auto Nostalgia 2013 Pagoda Youngtimer Warsaw 2013 - piękno tkwi w szczegółach Zakończenie sezonu klubu 200+ TEAM w Pszczynie Cztery formy finansowania pojazdu Zakończenie sezonu 2013 z Youngtimer Warsaw Zacznijmy od początku Giełda klasyków: Jaguar XJ220 11 listopada motoryzacyjnie Kulturalny kierowca... ktokolwiek widział, ktokolwiek wie Pożegnanie lata w Stacji Mercedes Alfa Romeo 1750 GTV

Popularne w tym tygodniu:

Subaru BRZ 2.0i Sport+ 6AT (2017) – test [wideo] Jeep Wrangler w szczegółach MINI Cooper 5d 1.5 136 KM Seven Edition – test [wideo]